Podium i punkty dla Hondy Civic w WTCC w Argentynie

dodano: 10.03.2015

Honda w PolsceDzień wcześniej Portugalczyk ukończył pierwszy wyścig sezonu tuż za podium, na czwartej pozycji, więc w rezultacie - po weekendzie - awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców. Tak samo szybkie i równe tempo pokazał w Argentynie jego kolega z zespołu Castrol Honda, Gabriele Tarquini, który ukończył wyścigi odpowiednio na piątym i czwartym miejscu. Pierwsza runda sezonu potwierdziła coraz lepsze osiągi Hondy Civic w specyfikacji WTCC.

 

Imponującą jazdą popisał się w Argentynie także Norbert Michelisz, który w pierwszym wyścigu przebijał się z końca stawki, zyskując jedenaście pozycji i finiszując na szóstym miejscu. Młody Węgier powtórzył swój wyczyn dzień później, w efekcie kończąc weekend jako wicelider klasyfikacji pucharu Yokohama Trophy.

 

Po starcie liczącego trzynaście okrążeń, pierwszego wyścigu, Hondy Civic prowadzone przez Monteiro i Tarquiniego natychmiast objęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce, które kierowcy obronili następnie do samej mety. Swój talent, dzięki imponującej jeździe, znów zademodstrował Norbert Michelisz. Młody Węgier nie mógł dzień wcześniej wystartować w sesji kwalifikacyjnej z powodu problemów technicznych, dlatego do wyścigu ruszył z końca stawki. Wyprzedził on jednak wielu doświadczonych rywali i minął szachownicę na szóstej pozycji.

Honda w PolsceDo drugiego wyścigu kierowcy tradycyjne startowali według odwróconych wyników kwalifikacji. W efekcie Gabriele ruszył z drugiego, a Tiago z trzeciego rzędu. Doświadczony Włoch natychmiast zaatakował rywala z pierwszej linii, ale - by utrzymać pozycję - musiał przed pierwszym zakrętem wyjechać na trawę. Na drugim okrążeniu Gabriele był już trzeci, a nieco przyblokowany Tiago walczył na siódmym miejscu. Stawkę zacieśnił następnie wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Po wznowieniu wyścigu Tarquini obronił drugą lokatę, zaś Tiago awansował. Na dwunastym kółku Gabriele był trzeci, a Tiago piąty i zbliżał się do liderów. Na trzynastym okrążeniu Portugalczyk wykorzystał szeroki wyjazd swojego zespołowego kolegi i odebrał Tarquniemu trzecie miejsce, podczas gdy Michelisz ponownie przebił się z ostatniego rzędu na szóstą lokatę.

 

Po ceremonii podium, Tiago opisywał swoją pogoń za liderami podczas konferencji prasowej. Jesteśmy wyraźnie bliżej rywali niż rok temu. Spodziewamy się nowych części, a ja jestem pewien, że w trakcie sezonu będziemy jeszcze szybsi. Będziemy walczyć i wywierać presję na rywali. W samochodzie było piekielnie gorąco. Nigdy wcześniej nie ścigałem się w takim upale. Spisaliśmy się jednak bardzo dobrze, a nasze wyniki to nagroda za ciężką pracę całej ekipy.

 

Gabriele także cieszył się z cennych punktów i dwóch solidnych rezultatów. Dobrze jest rozpocząć sezon z punktami. Spodziewałem się, że będziemy bardziej konkurencyjni niż rok temu i faktycznie jesteśmy, ale wciąż potrzebujemy jeszcze kilku usprawnień, aby nawiązać walkę o najwyższą stawkę. Dwie kolejne rundy to zupełnie inne wyzwania niż ta w Argentynie. Marrakesz to uliczny tor z wysokimi krawężnikami. To prawie loteria. Tor na Węgrzech jest dużo lepszy dla Civica, więc mam nadzieję, że będziemy tam jeszcze szybsi.

Honda w PolsceWyniki pierwszej rundy utwierdziły dyrektora zarządzającego ekipy J.A.S. Motorsport, Alessandro Marianiego w przekonaniu, że wszystko idzie w dobrą stronę. To pierwszy krok, który potwierdził, że rozwiązaliśmy ubiegłoroczne problemy. Spodziewamy się wkrótce nowych części, które będą efektywne. Zespół pracuje bardzo dobrze, a kierowcy spisali się w ten weekend wyśmienicie. Nie spodziewałem się, że już na początku sezonu będziemy w ścisłej czołówce. Jestem zadowolony z wyników, ale musimy intensywnie pracować nad kolejną fazą rozwoju samochodu.

 

Wyniki z Argentyny zostaną teraz dokładnie przeanalizowane. Daisuke Horiuchi, lider projektu rozwojowego WTCC Hondy, przyznał: Mapowanie silnika na taki klimat działało prawidłowo. Teraz skupimy się na podniesieniu prędkości w zakrętach. Po dwóch kolejnych wyścigach będziemy mogli ocenić nasze osiągi względem konkurencji.

 

Tempu duetu z zespołu Castrol Honda dorównał w Argentynie także chwalony na mecie Norbert Michelisz. Po problemach w kwalifikacjach musiałem odrabiać straty, ale opracowaliśmy dobrą strategię ataku. Musiałem jak najlepiej wystartować i atakować agresywnie w dwóch pierwszych zakrętach. W obu wyścigach plan udał się perfekcyjnie, szczególnie po pierwszym starcie. Moja Honda Civic w barwach Zengo Motorsport spisała się rewelacyjnie. Świetnie się prowadziła, a opony zapewniały dobrą przyczepność do samej mety. Zbliżałem się nawet do Gabriele i Tiago, ale strata do nich była zbyt duża. Cieszę się, że opuszczam Argentynę z cennymi punktami w klasyfikacji generalnej.

 

Punkty w obu wyścigach zdobył także Rickard Rydell, za kierownicą Hondy Civic zespołu Nika International, finiszując odpowiednio na dziesiątym i dziewiątym miejscu. Startujący Hondą Civic w barwach Proteam Racing, Dusan Borkovic w pierwszym wyścigu był jedenasty, ale z drugiego wycofał się po wyjeździe poza tor.

 

Druga runda z dwunastu tegorocznych rund WTCC odbędzie się w dniach 17 - 19 kwietnia na ulicznym torze w Marrakeszu w Maroku.

 

WTCC Argentyna / Wyniki

 

Wyścig 1

1 JM Lopez ARG Citroen C-Elysee WTCC
2 Yvan Muller FRA Citroen C-Elysee WTCC
3 Sebastien Loeb FRA Citroen C-Elysee WTCC
4 Tiago Monteiro PRT Honda Civic WTCC
5 Gabriele Tarquini ITA Honda Civic WTCC
6 Norbert Michelisz HUN Honda Civic WTCC

10 Rickard Rydell SWE Honda Civic WTCC
11 Dusan Borkovic SRB Honda Civic WTCC

 

Wyścig 2

1 Sebastien Loeb FRA Citroen C-Elysee
2 JM Lopez ARG Citroen C-Elysee
3 Tiago Monteiro PRT Honda Civic WTCC
4 Gabriele Tarquini ITA Honda Civic WTCC
5 Mehdi Bennani MOR Citroen C-Elysee
6 Norbert Michelisz HUN Honda Civic WTCC

9 Rickard Rydell SWE Honda Civic WTCC

 

Zobacz galerię zdjęć WTCC Hondy z Argentyny

 

 
Honda w Polsce   Honda w Polsce